wtorek, 16 września 2014

Królestwo gotyckich budowli

Mnóstwo pocztówek z Torunia dostałam od mojej mamy i mojego brata ;)

Toruń jest to miasto położone nad rzekami: Wisłą i Drwęcą w województwie kujawsko-pomorskim. Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1997 roku. 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny był budowany od połowy do końca XIV wieku. Jest to jedna z trzech zachowanych świątyń gotyckich w zespole staromiejskim Torunia. 
.
Na powyższej pocztówce widać gotycką kamienice, pomnik Mikołaja Kopernika, Collegium Maius - Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, Planetarium oraz Ratusz

Na pierwszym zdjęciu jest Bazylika katedralna świętych Janów (Świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty) wybudowana w stylu gotyckim. Na zdjęciu obok widać Bramę Mostową (od strony miasta) , która została wybudowana w stylu gotyckim w 1432 roku. Na następnym zdjęciu znajduje się wybudowana  w drugiej połowie XIII wieku w stylu późno barokowym Kamienica "Pod Gwiazdą". Ostatnie zdjęcie przedstawia Ratusz Staromiejski. Kolejny gotycki budynek powstały w XIII i XIV. W Ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego. 

Piękny Toruń nocą, bardzo podobają mi się takie pocztówki, mają swój klimat. ;) Jednak na zdjęciach robionych w dzień widać więcej szczegółów. Na tej pocztówce zwróćcie uwagę na zdjęcie w lewym dolnym rogu widać na nim Bramę Mostową od strony Wisły.  

7 komentarzy:

 1. Twoja mama i brat mają świetny gust! ;) Bardzo podobają mi się te pocztówki, zwłaszcza Toruń nocą - też uwielbiam ten klimat na kartkach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wreszcie mój najkochańszy Toruń! Jestem bezgranicznie zakochana w swoim mieście, więc pocztówki nie mogą mi się nie podobać. :) Co ciekawe pomnik Mikołaja Kopernika na różne okazje jest przebierany np. na Święto Piernika czy studenckie Juwenalia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To musi być ekscytujące mieszkać wśród tych monumentalnych budowli gotyckich ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój tato pojechał właśnie w delegację do Krakowa. Ciekawe czy przywiezie mi stmtąd kolekcję pocztówek. Znając życie to pewnie zapomni :)
  Piękne pocztówki, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mama zazwyczaj pamięta mi przywieźć, ale znając moją mamę to umie się zakręcić, więc czasami wysyłam jej przypominającego eska ;p

   Usuń
 5. Z pocztówek pokazanych w tym poście nie mam jeszcze żadnej, muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń