niedziela, 26 października 2014

Szkockie Zamczyska !

Przepiękne pocztówki od Tomasza! :) 
Pierwsza pocztówka i zdjęcie na samej górze po lewej stronie drugiej pocztówki przedstawią Zamek Balmoral. Jest jednym z najpiękniejszych zamków w Europie. Położony jest nad rzeką Dee. Budowa zamku rozpoczęła się w 1390 roku. Zamek został przebudowany w latach 1853 - 1856 jest obecnie letnią rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej.

Na powyższej pocztówce na górze po prawej widać ruiny Zamku Dunnottar. Od XIII wieku zamek jest położony nad Morzem Północnym na szczycie klifu. Na dole po lewej widzimy Zamek Knock położony w północno-wschodniej Szkocji, a dokładnie jest to wieża rycerska, która z tego zamku pozostała. Zamek Braemar widać na dolnym zdjęciu po środku. Rozpoczęto jego budowę 1628 roku. Ostatnie zdjęcie z drugiej pocztówki przedstawia Zamek Crathes, który wzniesiony został w XVI wieku. Niedawno układałam z puzzle z jego wizerunkiem. ;p 

Zamek Dunrobin (zdjęcie na górze po lewej)  zbudowany w XIII wieku. Niestety wiele budynków nie przetrwało tego dzisiejszych czasów i obecny wygląd rezydencji jest po przebudowie z 1845 roku. Drugie zdjęcie na górze przedstawia Zamek Fraser. Budowany był w latach 1575 -1636. Na samym środku pocztówki widzimy Zamek Blair. Na samym początku została wybudowana tu wieża w 1269 roku, która przetrwała do obecnych czasów. W średniowieczu została przebudowana do zamku. Zamek Urquhart (na dole po lewej) powstał w XIII wieku. Jest położony nad jeziorem Loch Ness. Odegrał ważną rolę w XIV wieku w walkach o niepodległość Szkocji. Ostatnie zdjęcie przedstawia Zamek Eilean Donan. Położony jest na wyspie Loch Duich, a z lądem połączony jest kamiennym mostem. Zamek powstał w 1220 roku ,dzięki szkockiemu królowi Alexandrowi II. 

8 komentarzy:

 1. Piękne pocztówki:) Każdy z tych zamków kryje jakąś mroczną, a może romantyczną tajemnicę :D
  Kiedyś lubiłem czytać powieści W. Scotta, których tłem były szkockie zamki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza pocztówka najładniejsza, ale dwie pozostałe także ładne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam zamki! A te wszystkie są takie piękne, że chciałoby się tam być :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zamki, piękne pocztówki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale piękne zamki! W Polsce też mamy piękne zamki, warownie, ale te szkockie bardziej mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne pocztówki!! Również lubię zamki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. niektóre z tych zamków wyglądają jak z filmów Disneya! :)

  OdpowiedzUsuń