sobota, 8 sierpnia 2015

Zamek w Lipowcu!

Za kartkę bardzo dziękuje Pani Ewie z Tomaszowa Mazowieckiego! Zamek Lipowiec to gotycki zamek położony na wapiennym wzgórzu. Został wybudowany w IX wieku w celu chronienia szlaku handlowego. Na początku stała drewniana budowla, a w wieku XIII.


Zamkiem związana jest legenda o Białej Damie. W więzieniu odbywał karę Franciszek Stankar. W ucieczce z więzienia pomogła mu córka nadzorcy straży więziennej. Dzięki prześcieradłom przynoszącym przez dziewczynę Franciszek stworzył linę i uciekł przez okno. Dozorca zakazał dziewczynie opuszczać zamek po dowiedzeniu się co zrobiła. Franciszek nie mógł wrócić po ukochaną, ponieważ zostałby ponownie osadzony w więzieniu lub stracony. Dziewczyna ubrana w suknię ślubną skoczyła z zamkowej wieży. Z tęsknoty za ukochanym popełniła samobójstwo . Zamek czasami odwiedza w nocy zjawa, zwana Białą Damą .

Bardzo dziękuję , Pani Ewo! 

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładna pocztówka :). Oooo lubię takie legendy, zawsze można coś ciekawego się dowiedzieć :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna pocztówka, a sam zamek bardzo chciałabym odwiedzić! <3

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam czytać takie legendy, tylko że zwykle kończą się tragicznie... na miniaturce bloggera nie zauważyłam tego zamku! ciekawa pocztówka, wcześniej o zamku w Lipowcu nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa legenda. Od pani Ewy także otrzymałem ostatnio aż 2 pocztówki - z Iwonicza i Dukli.

  OdpowiedzUsuń
 5. przepiękna kartka, ją także z chęcią przygarnęłabym do swojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń