niedziela, 18 października 2015

Miasto wśród rzek, kanałów i kaskad..

Cześć! Jak mija wam weekend? Mój spędzam w szkole. Aktualnie siedzę na zajęciach i korzystając z przerw napisałam dla was post! W domu czeka na mnie góra pocztówek. Znalazłam trochę czasu pomiędzy nauką,a innymi obowiązkami i robię w nich porządek. Zaczęłam powoli wszystkie skanować, ale nowy skaner odmawia mi posłuszeństwa i strasznie pikseluje pocztówki. Próbuję coś z nim kombinować, a jak się nie uda wracam na stary. Przypominam o wysłaniu pocztówki w ramach wymianki. Moja pocztówka już poleciała do adresata! :)

Przechodząc do pocztówek. Dziś mam dla was Bydgoszcz. Stolica województwa kujawsko-pomorskiego jest położona wśród rzek, kanałów i kaskad. Za najcenniejszy zasób środowiska uznawany jest Bydgoski Węzeł Wodny, który jest elementem wodnych dróg E70 (Wisła-Odra)  i E40 (Wisła).

 Pierwszą niespodziankową pocztówkę dostałam od Agnieszki z bloga "Zacisze Agnieszki" i przedstawia Tramwaj na ulicy Długiej, który sezonowo działa jako punkt informacyjny. Upamiętnia również fakt ,że Bydgoszcz jako czwarte miasto w Polsce uruchomiło elektryczne tramwaje. Ten ciekawy pomnik nosi nazwę " Przechodzący przez rzekę" i jest powieszony na linie nad rzeką Brdą. Ostatni budynek na górze to Opera Nova założona w 1956 roku. Na dole widok na Bydgoski Węzeł Wodny, a po prawej spichlerze o konstrukcji szachulcowej wybudowane w 1793-1800 latach.

Druga pocztówka to niespodzianka od Anii z bloga "MY POSTCROSSING ". Przedstawia Katedrę św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Kościół katolicki, który został wybudowany w stylu gotyckim w latach 1466-1502. 

Trzecią pocztówkę otrzymałam w ramach swapu z Joanną. Zacznijmy od rzeźby "Łuczniczki" , która jest jedną z najcenniejszych rzeźb w Bydgoszczy. Nawet cztery jej kopie znajdują się w Niemczech. Wykonana została w 1910 roku przez Ferdynanda Lepckego. W miejskich konkursach i festiwalach można wygrać statuetkę „Łuczniczki”. Następny obrazek ukazuje gmach poczty z lat 1883-1885, a obok niego Mistrz Twardowski. Następnie gmach Urzędu Wojewódzkiego. Na tej pocztówce również widzimy spichlerze o konstrukcji szachulcowej, a w oddali znajduję się również spichlerz holenderski z 1793 roku. Tu bardzo dobrze widać, jak "Przechodzący przez rzekę wisi w powietrzu. Na dole pocztówki widzimy Filharmonie Pomorską, Stadion Miejski, obecny Urząd Miasta, pomnik Króla Kazimierza Wielkiego i bazylikę św. Wincentego a Paulo z lat 1925-37.  

Bardzo dziękuję dziewczyny za kartki :) 

11 komentarzy:

 1. Mam z Bydgoszczy trochę pocztówek, ale nie pokazywałam ich na blogu jeszcze (oczywiście, bo przecież polskie pocztówki leżą u mnie i błagają o umieszczenie, a ja wciąż je odkładam i odkładam... :/) Pierwsza i ostatnia podobają mi się najbardziej;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja akurat odpoczywam po pracy :) Wstyd się przyznać ale nigdy nie byłam w Bydgoszczy. Chociaż nie mam aż tak daleko to nigdy nie było okazji pojechać. Mam za to kilka pocztówek z tego miasta więc może kiedyś też pojadę :) Wygląda zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. najbardziej podoba mi się pierwsza pocztówka, ja w tym tygodniu także dostałam pocztówkę z Bydgoszczy, a na dodatek to moja pierwsza z tego miasta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bydgoszcz wydaje mi się takim niedocenianym miastem, leżącym w cieniu Torunia a kiedy tam po raz pierwszy pojechałam okazało się, że jest naprawdę piękne i z każdym dniem, dzięki remontom, pięknieje coraz bardziej. lubię spichrzową zabudowę więc najbardziej podobają mi się kartki, które te spichlerze pokazują.

  OdpowiedzUsuń
 5. ach, zapomniałam też napisać, że moja kartka do adresata w ramach wymianki poleciała w piątek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przypomniała mi się moja ubiegłoroczna wycieczka w której jednym z punktów był Bydgoszcz. Piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza pocztówka najlepsza:) Chciałbym przejechać się tym tramwajem i popłynąć barka. W swojej kolekcji tez mam 3 pocztówki z tego miasta, które widziałem tylko z okien pociągu. Ostatnio Bydgoszcz stał się sławny w całej Polsce, oczywiście z znaczeniu negatywnym.

  OdpowiedzUsuń
 8. W Bydgoszczy jeszcze nie byłam! :D (jak zwykle piszę to samo :D). Kiedyś będę musiała się w końcu wybrać na północ Polski! :)
  Najbardziej podoba mi się ostatnia pocztówka! Jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bydgoszcz należy do jednych z miast Polski, które chciałabym odwiedzić. Może kiedyś odwiedzę rodzinę i przy okazji zwiedzę miasto ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja kartka również poleciała do Adresatki :) Jako mieszkanka Torunia powinnam skrytykować Bydgoszcz i powiedzieć, że kartki są brzydkie (nie wiem czy wiesz ale Toruń z Bydgoszczą się nie lubi, jednak nie wiem dlaczego). Jednak karteczki są cudowne. W mojej kolekcji znajduje się nawet taka sama jak Twoja pierwsza :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne pocztówki. Ja nie mam zupełnie po drodze do Bydgoszczy :(

  OdpowiedzUsuń