niedziela, 8 listopada 2015

Tajemne przejście pod Wartą

Czas opowiedzieć wam o pocztówkach, które otrzymałam dzięki pocztówkowej wymiance! Dziś pokaże wam kartkę od Kingi. Wzbogaciła moją kolekcję zamków! Powiem szczerzę, że dużo czytałam o zamkach polskich. Nawet zrobiłam sobie listę tych budowli i na niej zabrakło mi Uniejów. Nie słyszałam nigdy o nim, bardzo lubię takie niespodzianki.  Właśnie przenosimy się do Uniejowa. Jest to miejscowość położona w województwie łódzkim. Zamek arcybiskupów gnieźnieńskich powstał w połowie XIV wieku. Przez ten czas był wielokrotnie przebudowywany i  ciągle użytkowany. Bardzo dobrze zachował się do naszych czasów i nadal tętni w nim życie. 


Obywa się tu co roku Wielki Turniej Rycerski. Do jego atrakcji zaliczają się pojedynki rycerzy, pokazy konne, pokazy tańca. Można wziąć udział w warsztatach rzemiosła, a także w różnych grach i zabawach. Chętnie odwiedziłabym ten zamek właśnie podczas tego turnieju. W czasie wojny trzynastoletniej zamek pełnił funkcje ochronną dla relikwii oraz innych cennych przedmiotów. Podobno pod rzeką Wartą istnieje tunel łączący zamek z kolegiatą Najświętszej Marii Panny, w którym ukryte są skarby. Trochę przypomina mi zamek w Świdwinie, przez tą charakterystyka pojedyncza okrągła wieża. A wam ? 


Jeśli macie ochotę przejść się po tym zamku, to zapraszam do obejrzenia tego filmiku! Podwójnie się cieszę mając tę pocztówkę, gdyż znajduje się na niej znaczek strażacki. Bardzo chciałam go mieć! Dziękuję za niego i doceniam fakt przepłacenia za pocztówkę! :) 

14 komentarzy:

 1. faktycznie świetny znaczek ten strażacki, chętnie zobaczyłabym go na jednej z pocztówek, które do mnie wędrują. Może kiedyś... a na turniej rycerski także bym się wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mogę tylko zaproponować strażackie pocztówki, mam ich pełno :)

   Usuń
 2. Szczerze mówiąc nigdy nie widziałam tego znaczka :o Jest świetny! :D Teraz też chcę go mieć! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno było 20 lecie straży. Szkoda ,że nie zrobili nowego znaczka !

   Usuń
 3. Znaczek super, a zamek jak dla mnie lepiej prezentuje się od środka i od strony podwórza, niż na zewnątrz, co nie znimienia faktu, że chętnie bym go odwiedziła. Co do turniejów rycerskich, to zapraszam na Grunwald, byłam już 3 razy i polecam, ciekawe przeżycie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam w Grunwaldzie, już parę razy. Super przeżycie! W tym roku akurat być nie mogłam , ale pewnie za rok będę :)

   Usuń
 4. Znaczki o tematyce strażackiej to rzadkość. W mojej kolekcji posiadam jedynie 2 (polski z 1985 r. Sikawa ręczna i enerdowski) na ponad 4000 znaczków. A Twój znaczek widzę po raz pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W swojej kolekcji mam tylko znaczki strażackie :) Parę ich jest i niedługo pokażę się na blogu :)

   Usuń
 5. Super znaczki, super pocztówka, czego chcieć więcej :). Kolejny dowód na to, że takie wymianki to strzał w dziesiątkę. Ja zbytnio na zameczkach się nie znam, tego w Świdninie nie widziałam niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świdwin możesz zobaczyć tu: http://swiatpocztoweklenki.blogspot.com/2015/01/bitwa-o-krowe.html

   Wymianka będzie ! Tylko muszę trochę doszlifować niektóre elementy :)

   Usuń
 6. Te zbieram zamki, i chyba nie mam w swojej kolekcji Uniejowa, choć słyszałam co nie co o tej miejscowości.
  Znaczek jest fantastyczny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie musisz uśmiechnąć się do Kingi :)

   Usuń
 7. Nie wiedziałem,że w Uniejowie jest zamek. Trzeba zatem włączyć go na listę miejsc do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo lubię pocztówki z zamkami, lubię też zwiedzać te budowle. kartka jest świetna. :) serio masz listę zamków polskich? ale super, to musiało zająć trochę czasu! bardzo chciałabym odwiedzić zamek w Mosznej, wygląda jak pałac Disneya.

  OdpowiedzUsuń